.:رویال آی تی:.

× دسته بندی ها

شبکه های اجتماعی و نظریات مربوطه (پیشینه پژوهش، فصل دوم پایان نامه همراه با رفرنس کامل)

شبکه های اجتماعی و نظریات مربوطه (پیشینه پژوهش، فصل دوم پایان نامه همراه با رفرنس کامل)

فهرست مطالب

۲-۲شبکه های اجتماعی۱۳

۲-۲-۱تحلیل شبکه های اجتماعی۱۳

۲-۲-۲امارهای شبکه های اجتماعی۱۵

۲-۳-۳قابایت های شبکه های اجتماعی۱۷

۲-۲-۴ شبکه های اجتماعی در ایران۱۸

۲-۲-۵علل گرایش نوجوانان به اینترنت  ۳۰

۲-۲-۶اینترنت وخانواده   ۳۱

۲-۲-۷مزایای شبکه های اجتماعی از دیدگاه کلی۳۳

۲-۲-۸پیامدهای منفی شبکه های اجتماعی۳۷

۲-۲-۹دلایل روانشناختی گرایش به شبکه های اجتماعی  ۴۰

۲-۲-۱۰کاربران فعال شبکه های اجتماعی۵۱

۲-۲-۱۱کاربران غیر فعال  شبکه های اجتماعی  ۵۳

پیشینه پژوهش

منابع

۲-۲ شبکه هاي اجتماعي

۲-۲- ۱ مفهوم شبکه‌هاي اجتماعي

شبکه های اجتماعی مجازی، نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که با این که عمر خیلی زیادی ندارند، به خوبی توانسته اند جای خود را در زندگی مردم باز کنند. مردم بسیاری در سنین مختلف و از گروه های اجتماعی متفاوت، در شبکه های اجتماعی مجازی کنار هم گرد آمده اند و از فاصله های بسیار دور در دنیای واقعی، از این طریق با هم ارتباط برقرار می کنند. شبکه های اجتماعی، نقش پررنگی در دنیای امروز دارند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این سایت ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تأثیرگذارند و به همین دلیل در حال گسترش هستند و در آینده به مراتب نقش بیشتر و مهم تری را در زندگی بازی خواهند کرد(الکس، به نقل از کیا و نوری مزدآبادی،۱۳۹۱).
شبکه های اجتماعی، یکی از انواع رسانه های اجتماعی به شمار می روند. رسانه های اجتماعی در سال های اخیر در زندگی آنلاین و آفلاین کاربران اینترنتی، آن چنان تأثیرگذار بوده اند که شکل های ارتباطات اجتماعی نیز از این رسانه های جدید تأثیر پذیرفته است. امروزه رسانه های اجتماعی به بخش جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از مردم تبدیل شده اند. شبکه های اجتماعی بخشی از رسانه های اجتماعی هستند که با اهداف مختلفی ایجاد شده و کاربران بسیار زیادی را به خود جذب کرده اند. امروزه بعضی از شبکه های اجتماعی با سرویس هایی که ارائه می دهند و با کاربری هایی که دارند، خود به یک رسانه خبری تبدیل شده و اثرات عمیقی بر وقایع مختلف در دنیای واقعی گذاشته اند؛ به خصوص بر زندگی افرادی که در آن عضو هستند. به عبارت ساده تر، یک شبکه اجتماعی، سایت یا مجموعه سایتی است که به کاربرانی که دوست دارند علاقمند ی ها، افکار و فعالیت های خودشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و دیگران هم با آنان به اشتراک بگذارند این مکان را می دهد. شبکه های اجتماعی به خصوص آن هایی که کاربردهای معمولی و غیرتجاری دارند مکان هایی در دنیای مجازی هستند که مردم خود را به طور خلاصه معرفی می کنند و ارکان برقراری ارتباط بین خود و هم فکرانشان را در زمینه های مختلف مورد علاقه فراهم می کنند(همان)

پیشنهاد: پایان نامه  شبکه های اجتماعی ، روابط بین فردی و سلامت روانی دانشجویان

بالغ بر يک قرن است که مردم، شبکه اجتماعي مجازي را براي اشاره‌هاي ضمني به مجموعه روابط پيچيده ميان افراد در سيستم‌هاي اجتماعي در تمامي مقياس‌ها از روابط بين فردي گرفته تا بين‌المللي مورد استفاده قرار مي‌دهند. بارنس (۱۹۴۵) براي نخستين بار از اصطلاح قاعده‌مند براي مشخص کردن الگوهايي از رشته‌ها استفاده کرد که مفاهيم را مشخص مي‌کنند و به صورت رايج توسط عوام و دانشمندان علوم اجتماعي مورد استفاده قرار مي‌گيرد: گروه‌هاي محدود(مانند:قبايل و خانواده‌ها) و طبقات اجتماعي (مانند: جنسيت و قوميت)(لينتون ، ۲۰۰۶).
تحلیل شبکه‌هاي اجتماعي از طريق احکام نظري و روش‌ها و تحقيق‌هاي مربوط به آن از يک صنعت ضمني به معبري تحليلي براي پارادايم‌ها تغيير يافته‌است. برهان‌هاي تحليلي از کل گرفته تا جزء؛ از ساختار گرفته تا روابط و افراد، از اخلاق گرفته تا رفتار، همگي شبکه‌هاي سراسري را مورد بررسي قرار مي‌دهند که در آن‌ها، همه رشته‌ها شامل روابط ويژه‌اي در ميان جمعيت ِتعريف شده‌اند و يا شبکه‌هاي فردي را مورد بررسي قرار مي‌دهندولمن ، (۱۹۸۸)
گرايش‌هاي تحليلي متعددي تحلیل شبکه‌هاي اجتماعي را تميز مي‌دهند: هيچ فرضي وجود ندارد که گروه‌ها، بلوک‌هاي بناکننده اجتماع هستند. اين معبر براي مطالعه سيستم‌هاي اجتماعي با محدوديت کمتر باز است از اجتماعات غيرمحلي گرفته تا لينک‌هاي درون وبگاه‌ها(لينتون، ۲۰۰۶).
تحلیل شبکه‌هاي اجتماعي علاوه بر سروکار داشتن با اشخاص(افراد، سازمان‌ها، ايالات) به عنوان واحد هاي گسسته تحليل، برروي چگونگي ساختار رشته‌ها که اشخاص و روابط ميان آن‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد نيز تمرکز مي‌کند. تحلیل شبکه‌هاي اجتماعي چشم انداز متناوبي را ايجاد مي‌کند که در آن افراد نسبت به ارتباطات و رشته‌هاي ميان آن‌ها در شبکه از اهميت کمتري برخوردار است. اين معبر ايجاد شده‌است تا براي توضيح بسياري از پديده‌هاي جهان واقعي مفيدواقع شود، اما مجال کمتري براي نمايندگي ‌هاي فردي باقي مي‌گذارد تا توانمندي‌هاي فردي شان روي موفقيت تأثيرگذار باشد زيرا بخش زيادي از اين توانمندي‌ها درون ساختار شبکه باقي مي‌ماند(عاملی، ۱۳۸۹).
شبکه‌هاي اجتماعي براي بررسي چگونگي تأثيرات متقابل ميان تشکيلات، توصيف بسياري از اتصالات غيررسمي که مجريان را به يکديگر متصل مي‌کند، نيز مورد استفاده قرار گرفته‌است و در اين زمينه‌ها نيز به خوبي برقراري ارتباطات فردي ميان کارمندان در سازمان‌هاي مختلف عمل مي‌کند. شبکه‌هاي اجتماعي نقش کليدي در موفقيت‌هاي تجاري و پيشرفت‌هاي کاري ايفا مي‌کنند. شبکه‌ها راههايي را براي شرکت‌ها فراهم مي‌کند که اطلاعات جمع‌آوري کنند، از رقابت بپرهيزند و حتي براي تنظيم قيمت‌ها و سياست‌ها با هم تباني کنند(واسرمن ، ۱۹۹۴).

پیشنهاد: سلامت روانی و نظریه های آن (پیشینه پژوهش)

۲-۲-۲آمارهايي دربارة شبکه هاي اجتماعي

فيسبوک بزرگ ترين شبکه ي اجتماعي دنيا در حال حاضر حدود ۴۰۰ ميليون نفر کاربر دارد. اگر فيسبوک به جاي دنياي مجازي در دنياي فيزيکي حضور داشت اين تعداد، جمعيت آن را به يکي از چند کشور پر جميعت دنيا تبديل مي کرد. به جز فيس بوک چندين شبکة اجتماعي ديگر نيز کاربران چند صد ميليون نفري دارند. در رده بندي برترين وب سايت هاي دنيا براساس آمار الکسا، فيس بوک در رده ي دوم قرار دارد و در ليست ۱۰۰ وب‏سايت برتر، نام چندين شبکه ي اجتماعي ديگر نيز به چشم مي خورد. فيسبوک در بسياري از کشورها پربيننده ترين وب سايت محسوب مي شود و در بيش از ۱۰۰ کشور محبوب ترين شبکة اجتماعي است(کیا و مزدآبادی، ۱۳۹۱).
فيسبوک در سه سال اخير با رشدي جهشي به چنين جايگاهي رسيد و توانست ساير رقيبان را در بازار شبکه هاي اجتماعي پشت سر بگذارد. در فاصله زماني سال هاي ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ زماني که کاربران در سايت فيسبوک صرف کردند رشدي۶۶% درصدي پيدا کرد، اين در حالي بود که زمان صرف شده در کل فضاي اينترنت تنها ۱۸درصد افزايش پيدا کرده بود. آمارهاي اعلام شده از سوي گوگل نيز نشان مي دهد که نسبت تعداد بازديدکنندگان مستقل از فيس بوک و ساير شبکه هاي اجتماعي به تعداد صفحات بازديد شدة آنها حدود ۱۰۰ برابر است. آمار بيانگر اين است که شبکه ها ي اجتماعي نه تنها به پربيننده ترين وب سايت هاي اينترنتي تبديل شده اند، بلکه کاربران اينترنتي بيشتر زمان حضورشان در فضاي مجازي را نيز در اين وب سايت ها مي گذرانند(همان).
آمارهاي مربوط به استقبال از شبکه هاي اجتماعي همچنان رو به رشد است. در هر روز حدود ۸۰۰ هزار نفر عضو جديد به فيسبوک مي پيوندند، حدود سه ميليون عکس در فليکر بارگذاري مي شود، حدود ۳۰ هزار ساعت فيلم در يوتيوب مشاهده مي شود و آمارهاي مربوط به ساير شبکه هاي اجتماعي نيز بدين ترتيب رو به افزايش است. با چنين آمار و ارقامي، بي اغراق نيست اگر آينده ي اينترنت را در سلطة شبکه‌ هاي اجتماعي بدانيم(قاسم زاده،۱۳۹۰).

پیشنهاد: نظریه های روابط بین فردی(پیشینه پژوهش)

۲-۲-۳ قابليت هاي شبکه هاي اجتماعي

استقبال از شبکه هاي اجتماعي از آن روست که کاربران اينترنتي مي توانند براي اغلب نيازهاي برخط خود در اين وب سايت ها پاسخي مناسب بيابند. در شبکه هاي اجتماعي کاربران مي توانند پروفايل هاي شخصي براي خودشان بسازند که شامل مشخصات، تصاوير، علاقه مندي ها و… باشد. اما شبکه اي شدن اين وب سايت ها از جايي آغاز مي شود که هر کاربر ليستي از دوستان تهيه مي کند و اين پروفايل هاي شخصي به يکديگر متصل مي شوند و هر کاربر مي تواند دوستان و آشناياني که در همان شبکه ي اجتماعي حضور دارند را به ليست دوستان خود بيفزايد. همچنين کاربران مي توانند با جست وجو در پروفايل هاي کاربران و مشاهده ي مشخصات آنها با افراد جديدي آشنا شوند و فهرست دوستان خود را گسترده تر کنند. اينها ابتدايي ترين امکانات شبکه هاي اجتماعي است و اين وبگاه ها در سال هاي اخير تلاش کرده اند، تا گزينه هاي بيشتري در اختيار کاربران خود قرار دهند. امکاني شبيه به وبلاگ ها و ميکروبلاگ ها براي نوشتن مطالب کوتاه و يادداشت هاي روزانه و فضايي شبيه به سايت هاي عکس براي قرار دادن تصاوير شخصي، ايجاد فضايي شبيه به چت براي گفتگوهاي فوري ميان کاربران، قابليت ساختن اتاق هاي گفتگو و صفحات هواداري شبيه به فروم هاي اينترنتي از جمله ساده ترين اين امکانات است. شبکه هاي اجتماعي متناسب با نوع موضوع فعاليت شان امکانات ديگري از قبيل خبرخوان هاي اينترنتي، بازي هاي آنلاين، قابليت آپلود کردن ويدئوها و فايل هاي کامپيوتري و برقراري ارتباط با ساير رسانه هاي شخصي را نيز در گزينه هايشان دارند. بدين ترتيب مي بينيم که اغلب امکاناتي را که کاربران اينترنتي پيش از اين از طريق مراجعه به چندين وب سايت کسب مي کردند، يک‏جا از شبکه هاي اجتماعي دريافت مي کنند. پس بي دليل نيست که کاربران بخش زيادي از زماني را که در اينترنت به سر مي برند در شبکه هاي اجتماعي حضور دارند.(رجبی،۱۳۹۰).


قسمتی از منابع

منابع فارسی

۱-امیرپور، مهناز و گریوانی، مریم(۱۳۹۲). تأثیر شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی جوانان، فصل نامه دانش انتظامی خراسان شمالی سال اول / شماره سوم.

۲-حامدی نصب علی(۱۳۹۳). آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی و راه کار های پیشگیری از آن (همایش ملی مهندسی رایانه و مدیریت فناوری اطلاعات.

۳-جوادی نیا، سیدعلیرضا و همکاران(۱۳۹۲). الگوي استفاده از شبکه هاي اجتماعي مجازي در دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي بيرجند، فصل نامه علمی پژوهشی تزکیه، دوره ۲۲ – شماره ۲

۴-قاسم زاده، مرتضی(۱۳۹۰). نقش شبکه های اجتماعی در تحولات منطقه ای و بین المللی، پرتال سیاست ما، دپلماسی عمومی و رسانه ای]

۵-قوانلو قاجار، مصطفی(۱۳۹۰). کارکردهای شبکه های اجتماعی مجازی برای دانشجویان؛ مطالعه موردی فیس بوک. مطالعات فرهنگی و رسانه ای. mcstudies.ir

منابع انگلیسی

۱-jieun Lim(2016) Exploring the effects of students’ social networking experience on social presence and

 perceptions of using SNSs for educational purposes

۲-Akyol, Z., & Garrison, D. R. (2008). The development of a community of inquiry over time

in an online course: Understanding the progression and integration of social, cogni-

۳-tive and teaching presence. Journal of Asynchronous Learning Networks,12(3), 3–۲۲٫

۴-Albayrak,D., & Yildirim, Z. (2015). Using socialnetworking sites for teaching andlearning

students’ involvement in and acceptance of Facebook as a course management sys-

tem. Journal of Educational Computing Research,52(2), 155–۱۷۹٫

۵-Alhazmi, A. K., & Rahman, A. A. (2013). Facebook in higher education: Students’ use and

perceptions. AISS: Advances in Information Sciences and Service Sciences,5(15), 32–۴۱٫

۶۴ صفحه Word


شما هم اکنون با داشتن رمز دوم کارت عابر خود و پرداخت اینترنتی می توانید بلافاصله پس از پرداخت این فایل را دریافت کنید و مطالعه این محصول با ارزش را شروع کنید .

۱۵۰۰۰ تومان – خرید
royalit

محصولات مرتبط
s

مبانی نظری تفکر انتقادی (پیشینه ...


17000 تومان 1 ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
s

مبانی نظری درگیری شغلی (پیشینه ...


16500 تومان 2 ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
s

مبانی نظری بررسی مسکن مهر ...


20000 تومان 0 ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

دیدگاه ها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -