.:رویال آی تی:.

× دسته بندی ها

مبانی و مفاهیم نظری مدیریت موجودی ها (پیشینه پژوهشی) فصل دوم پایان نامه

۲-۳- مبانی ومفاهیم نظری در مورد مدیریت موجودی‌ها

موجودی و کالا، بخش‌ای دارایی‌های از واحدهای را تشکیل‌دهد. بنابراین، ارزشیابی انعکاس مواد و کالا اثر با اهمیتی تعیین ارائـه مالی عملکرد مالی تجاری. تصمیم گیری در مورد خرید انواع موجودی‌ها،با صرفه‌ترین مقدار سفارش و حد تجدید سفارش،برخی از انواع متداول تصمیمات مربوط به موجودی‌هاست. علاوه بر تصمیمات مزبور،مدیران ناگزیزند از طرح ریزی برای تدوین روش‌های موثر انبارداری،جابجایی ومصرف این موجودی‌ها می‌باشند.مدیریت موجودی‌ها، یکی از فعالیت‌های مهم است که در آن مهندسین تولید،مهندسین سیستم، مهندسین صنایع،مدیران مالی وحسابداران مدیریت درگیر هستند.وظیفه اصلی حسابداران در این فعالیت فراهم کردن اطلاعات در مورد اقلام بهای تمام شده و هزینه و همچنین بکار بردن مدل مناسب برای کمک به تصمیم گیری مدیران مسئول می‌باشد. (شباهنگ، ۱۳۹۰)

۲-۳-۱- تعریف موجودی کالا

موجودی به همه کالا وموادی اطلاق می‌شود که در فرایند تولید استفاده شده و یا مورد مصرف قرار می‌گیرند. اقلامی نظیر مواد اولیه قطعات،خریداری شده، کالاهای در جریان ساخت و محصولات نهایی جزو مهم‌ترین موجودی‌هایی هستند که در فرایند تولید و توزیع استفاده می‌شوند تعاریف متعدد دیگری برای موجودی‌ها صورت گرفته که ذیلا به چند نمونه از آن اشاره می‌گردد:

۱- موجودی‌ها عبارت‌اند از اجناس،مصالح،مواد و قطعاتی که در امر تولید و فروش واداره صنعت مورد مصرف قرار می‌گیرد.

۲- کامل‌ترین تعریفی که می‌توان از موجودی ارائه کرد،تعریفی است که توسط انستیتو حسابداران رسمی ایالات متحده امریکا ارائه شده است و آن عبارت‌اند از اقلامی از دارایی‌ها مشهود و غیر مشهود و متعلق به یک موسسه که:

الف: برای فروش در جریان عادی فعالیت‌ها تجاریان موسسه نگهداری می‌شوند

ب – به منظور ساخت و فروش محصول در فرایند تولید قرار داشته باشد.

ج- در تولید کالاها و خدمات قابل فروش و ارائه به مصرف کننده باشد.

از شروع انقلاب صنعتی که در کشورهای پیشرفته از اقتصاد کشاورزی به اقتصاد صنعتی روی آورده بودند و متعاقب آن نیاز موجودی‌ها در سازمان‌ها و شرکت‌ها تولیدی قوت گرفت و این امر مستلزم این شد که مدیریت در این زمانه نگاه ویژه ای به موجودی‌ها داشته باشد و تلاش‌های در به‌کارگیری تکنیکهای انالیتیکی در مطالعه موجودی‌ها در شروع قرن حاضر انجام گرفته است. مشکلات برنامه ریزی تولید و مشکلات،از یک طرف،رشد همزمان صنایع تولیدی و شاخه‌های مهندسی،به خصوص مهندسی صنایع از طرف دیگر موجب رشد تا حرکت‌های اولیه در استفاده از روش‌های ریاضی برای تجریه و تحلیل موجودی‌ها شکل گیرد.

اولین کتابی که به صورت کامل به بحث موجودی‌ها پرداخت اثر اف.ای ریموند بود. این کتاب به صورت ساده کوشیده است تا بیان کند که چگونه ” مدل ساده اندازه انباشته ” را در عمل می‌توان گسترش داد. قبل از جنگ جهانی دوم سیستمهای موجودی به صورت قطعی و غیر احتمالی مورد مطالعه صاحبنظران قرار می‌گرفتند و در اثنای جنگ جهانی دوم مدل مفیدی گسترش یافت به عنوان ” مدل کریسمس ” نام گرفت و پس از مدت کوتاهی یک تفسیر احتمالی از مدل انباشت به وسیله ویتین ارائه گردید که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد. این اولین کتاب به زبان انگلیسی بود که به مدلهای موجودی‌های احتمالی می‌پرداخت. و اندکی پس از جنگ جهانی دوم که علوم مدیریت و OR ظهور پیدا کرد، توجه بیشتر و دقیق تری بر روی طبعت احتمالی مسائل موجودیخا معطوف شد.مدلهای موجودی برای محاسبه مقدار سفارش از سال ۱۹۱۳ توسط هریس مطرح شد.

بر اساس استاندارد شماره ۸ سازمان حسابرسی ایران موجودی مواد و کالا به دارایی اطلاق می‌شود که:

الف: برای در روال عملیات تجاری می‌شود،

ب: به منظور ساخت یا ارائـه در فرایند تولید قرار دارد

ج: به منظور ساخت یا ارائـه، خریداری و نگهداری‌شود

د: ماهیت دارد و به غیرمستقیم جهت واحد تجاری می‌شود.

موجودی کالا اصطلاحی است که از آن به برای توصیف داراییهایی به کار می‌رود که به قصد فروش در جریان عادی تجاری نگهداری می‌شوند، یا به نیت فروش، هنوز در فرآیند تولید قرار دارند و یا در تولید کالاهایی که در تولید کالاهایی که فروخته خواهند شد مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنین موجودی کالا به دارییهای که ماهیت مصرفی دارند و به طور غیر مستقیم در جهت فعالیت واحد تجاری مصرف می‌شوند، اطلاق می‌گردد (نوروش،۱۳۸۵)


فهرست

۲-۳- مبانی ومفاهیم نظری در مورد مدیریت موجودی‌ها

۲-۳-۱- تعریف موجودی کالا

۲-۳-۲- اهمیت موجودی کالا

۲-۳-۳- طبقه بندی موجودی‌ها

 ۲-۳-۴-جمع هزینه‌های مربوط به موجودی‌ها

۲-۳-۵- مدیریت به موقع موجودی‌ها

 ۲-۳-۶- سیستم مدیریت به موقع خرید

 ۲-۳-۷- ارزشیابی موجودی‌ها

۲-۳-۷-۱- روش شناسائی ویژه

۲-۳-۷-۲- روش اولین صادره ار اولین وارده

۲-۳-۷-۳- روش اولین صادره از آخرین وارده

۲-۳-۷-۴- روش میانگین

۲-۳-۷-۵- روش میانگین موزون

بخش دوم – پیشینه تحقیق

سوابق پژوهشی مربوط در جهان

پژوهش‌های داخلی

منابع

منابع فارسی

۱۸۹۰۰ تومان – خرید
royalit

محصولات مرتبط
s

مبانی نظری درگیری شغلی (پیشینه ...


16500 تومان 2 ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
s

ارزشیابی آموزشی؛ فصل دوم پایان ...


20000 تومان 0 ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
s

مبانی نظری صفات شخصیت (پیشینه ...


19000 تومان 2 ۶ آذر ۱۳۹۷

دیدگاه ها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -