.:رویال آی تی:.

× دسته بندی ها

مبانی نظری بهزیستی روانشناختی (پیشینه پژوهشی)

مبانی نظری بهزیستی روانشناختی (پیشینه پژوهشی)

تاریخچه بهزیستی روانشناسی

از زمانهای بسیار دور، همیشه این سوال مطرح بوده که چه چیزی باعث خوشبختی و بهزیستی می‌شود، هر یک از پژوهشگرانی که در این حیطه به کار پرداخته اند، عوامل و ابعاد خاصی معرفی کرده اند که هر فردی که واجد این خصوصیات و ابعاد باشد، دارای نسبتی از بهزیستی روانی است.

در طول تاریخ، فلاسفه و رهبران مذهبی عقیده داشتند که داشتن عشق و معرفت و عدم دلبستگی به دنیا و متعلقات آن، عامل تکامل و بهزیستی است.معتقدین به اصل سودگرایی، مانند جرمی بنتهام (۱۹۴۸) اعتقاد داشتند که وجود خوشی و لذت ، و عدم حضور درد در زندگی فرد، به بهزیستی می انجامد. به این ترتیب ،می توان گفت که این دسته از افراد بر لذت هیجانی ، روانی و جسمانی تاکید داشتند.

در اوایل قرن بیستم مطالعه در مورد بهزیستی شروع به شکل گیری کرد.ویلیام جیمزپدر روانشناسی آمریکا در مورد ذهنیت سالم در کتاب انواع تجارب مذهبی مطالبی نوشت .او مشاهده کردبرخی از افراد در هر سنی،با وجود تمامی مشکلات و سختیهایی که در زندگی دارند،خود را به سوی خوشبختی سوق می دهند. اینها کسانی هستند که توجهشان را از بیماری،مرگ و کشت وکشتار و ناآرامی ها، برگرفته و به سوی مسائل دلپذیرتر و بهتر سوق می دهند.در نگاه اول این عقیده که می توان با وجود بیماری، بهزیستی روانی را تجربه کرد، قابل پذیرش نیست.با این حال ،مطالعات بسیاری نشان داده اند که می توان تحت بدترین شرایط نیز بهزیستی روانی را تجربه کرد.

بسیاری از نظریات بیان شده در مخالفت با دیدگاه منفی فروید نسبت به روان انسان بود،فروید معتقدبودروان انسان مجموعه ای در هم وپیچیده از آشفتگی های هیجانی و تعارضات و سائقهای غریزی است که انسان را به سمت لذایذ جنسی وپرخاشگری  می‌کشاند. یونگ(۱۹۳۳) و فرنس(۱۹۶۴) در مخالفت با دیدگاه منفی فروید، تاکید بر یکپارچگی و هماهنگی خصوصیات خوب و بدانسانها، صفات مردانه و زنانه و ابراز وجودو توانایی آنهابرای پذیرش چیزهای جدید داشت. عقیده محکم اریکسون مبنی بر رشد ایگوباعث اعتقاد به رشد مداوم فرددر طول زندگی شد. بهلر(۱۹۳۵)، بیان داشت که انسان در طول زندگی به تکامل می رسد.جاهودا دریافت که سلامت روان چیزی فراتر از عدم وجود بیماری و اختلال است.

تاثیر بهزیستی بر زندگی انسان

ارتقاي سلامتي افراد جامعه يکي از مهمترين مسائل اساسي هر کشور، ارتقاي سلامتي افراد آن جامعه است که بايد از ابعاد مختلف از جمله رواني مورد توجه قرار گيرد. وظيفه اصلي بهداشت رواني تأمين سلامت فکر و روان افراد جامعه است. اهمیت معنویت و رشد معنوی در انسان در چند دهه اخیر به صورت فزاینده‌ای مورد توجه روانکاوان، روانشناسان و متخصصان بهداشت جسم و روان قرار گرفته است. پیچیدگی جامعه مدرن امروزی و مشکلات روزافزون زندگی ماشینی و تغییر شیوه‌ها و الگوهای زندگی در عصر فرامدرن، موجب شده است که نیازهای معنوی انسان در برابر خواسته‌ها و نیازهای مادی او قد علم کند و اهمیت بیشتری بیابد. واقعیت‌ها نشان می‌دهد که مردم دنیا حتی در کشورهای پیشرفته، امروز بیش از گذشته به ارزش‌های معنوی گرایش دارند. متخصصان نیز به طور جدی دریافته‌اند که شیوه‌های موجود درمانی برای بهبود اختلالات عاطفی، روانی و حتی جسمانی افراد کافی نیست. همچنین، معنای زندگی از مسائلی است که امروزه به صورت جدی برای متفکران و اندیشمندان فلسفی مطرح است.

یکی از آثار بهزیستی بر زندگی طبق گفته محققان شفقت به خود بوده که با بهزیستی روانشناختی ارتباط دارد و می تواند یک عامل حفاظت کننده و پرورش دهنده انعطاف پذیری عاطفی باشد (نف و ونگ[۱]، ۲۰۰۹). به عبارت دیگر از دیگر اثرهای بهزیستی بر زندگی انسان ها، ویژگی های شخصیتی مختلف از جمله شفقت به خود می توانند بهزیستی و سلامت روان شان را در خانواده و جامعه حفظ کنند.

از آثار بهزیستی بر زندگی می توان به سلامت روانی سالمندان و هوش معنوی به عنوان زیربنای باورهای فرد نقش اساسی در زمینه های گوناگون زندگی انسان به ویژه تأمین و ارتقای سلامت روانی و کیفیت زندگی اشاره کرد. همچنین از دیگر آثار بهزیستی روانشناختی بر زندگی بهبود عوامل خانوادگی و معنوی نقش آنها برای تعیین سلامت خانواده می باشد. به طور کلی بین بهزیستی روانشناختی با افزایش کیفیت زندگی، افزایش میزان رضایتمندی از زندگی و امیداوری ارتباط مثبت وجود دارد (ناولز[۲] و همکاران، ۲۰۱۳؛ کامفیلد[۳] و همکاران، ۲۰۰۸). و همه این عوامل باعث می شود که فرد به منظور تحقق توانایی ها و استعدادهای بالقوه خود عمل نموده و با پیامدهای مثبت مواجه شود (ریف، ۱۹۸۹).

یکی از عوامل تأثیرگذار بر بهزیستی روانشناختی افراد، ادراک آنها از ویژگی های خانواده خود می باشد (کیم[۴] و همکاران، ۲۰۰۷؛ پارک[۵] و همکاران، ۲۰۱۲؛ فراجزادگان و همکاران، ۲۰۱۳). بهزیستی روانشناختی پرستاران علاوه بر تأثیر به سزایی که می تواند در ارتقای کیفیت زندگی داشته باشد، در بهبود عملکرد شغلی آنها و در نتیجه افزایش میزان رضایتمندی بیماران و مددجویان از خدمات ارائه شده بهداشتی و درمانی مؤثر است (واهی[۶] و همکاران، ۲۰۰۴).

به طور کلی مشاغلی که در آن ارتباط بین فردی و روابط اجتماعی گستردهای وجود دارد و کارکنان آن نقش امور مراقبتی و درمانی را به عهده دارند، به طور طبیعی، زمینه برای شکلگیری برخی مشکلات و ناراحتی ها مهیا می شود. از جمله متغیرهایی که می تواند نقش بازدارنده و تعدیلکننده در مقابل این گونه مسائل و مشکلات داشته باشد، بهزیستی روانشناختی است (کاووسی و همکاران، ۱۳۹۳).

کاربران عزیز توجه فرمایید در صورت خرید این محصول بعد از پرداخت دو عدد فایل برای دانلود قرار داده شده لطفا هر دو فایل را دانلود بفرمایید


فهرست مطالب فایل اول

بهزیستی روانشناختی

تاریخچه بهزیستی روانشناسی

تاثیر بهزیستی بر زندگی انسان

بهزیستی روانشناختی

نظریه های بهزیستی روان شناختی

۲مدل تعادل پویا

ناهمخوانی رضایت

ویسینگ و وان ایدن

۲نظریه هدف غایی

ابعاد بهزیستی روان شناختی

پذیرش خود

هدفمندی در زندگی

رشد شخصی

تسلط بر محیط

خود مختاری

روابط مثبت با دیگران

پیشینه تحقیق

تحقیقات داخلی

تحقیقات خارجی

منابع

—————————————————

فهرست مطالب فایل دوم

بهزیستی روان‌شناختی

تعاریف سلامت روان‌شناختی ( بهزیستی)

پیشینه بهزیستی روان شناختی

مفهوم بهزیستی روان‌شناختی

بهزیستی روان شناختی از نظریه فرانکل

الگوی کلی نگر

لذت گرایی

دیدگاه فضیلت گرایانه

مدل کیز

مدل سلامت روانی کامل (کیز )

پیشینه پژوهش

پژوهش های داخلی

پروهش های خارجی

منابع فارسی

منابع لاتین

۱۸۵۰۰ تومان – خرید
royalit

محصولات مرتبط
s

مبانی نظری کیفیت زندگی (پیشینه ...


20500 تومان 1 ۵ مهر ۱۳۹۷
s

مبانی نظری صفات شخصیت (پیشینه ...


19000 تومان 2 ۶ آذر ۱۳۹۷
s

مبانی نظری آموزه های دینی ...


17000 تومان 0 ۲۱ تیر ۱۳۹۷

دیدگاه ها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -