.:رویال آی تی:.

× دسته بندی ها

مبانی نظری افسردگی (پیشینه پژوهشی افسردگی) فصل دوم پایان نامه

مبانی نظری افسردگی (پیشینه پژوهشی افسردگی) فصل دوم پایان نامه


فهرست

-افسردگی

۲-۱-۲-۱-ماهیت افسردگی

۲-۱-۲-۲-علائم و نشانه­های افسردگی

۲-۱-۲-۲-۱-نشانه­های خلقی

۲-۱-۲-۲-۲-نشانه­های شناختی

۲-۱-۲-۲-۳-نشانه­های انگیزشی

۲-۱-۲-۲-۴-نشانه­های جسمانی

۲-۱-۲-۳-نظریه­ها و دیدگاهها در مورد افسردگی

۲-۱-۲-۳-۱-دیدگاه زیستی

۲-۱-۲-۳-۲-دیدگاه روان پویشی

۲-۱-۲-۳-۳-دیدگاه اجتماعی- فرهنگی

۲-۱-۲-۳-۴-دیدگاه رفتارگرایی

۲-۱-۲-۳-۵-دیدگاه شناختی

۲-۱-۲-۳-۵-۱-نظریه شناختی بک در مورد افسردگی

۲-۱-۲-۳-۵-۲- الگوی شناختی درماندگی آموخته شده

۲-۱-۲-۳-۵-۳- الگوی اسنادی ناامیدی

۲-۱-۲-۴-طبقه بندی اختلالات خلقی

۲-۱-۲-۵-شیوع افسردگی

۲-۱-۲-۶-درمان

۲-۱-۲-۶-۱-درمان زیستی

۲-۱-۲-۶-۲-درمان­های روانشناختی

۲-۱-۲-۶-۳-رفتاردرمانی

۲-۱-۲-۶-۴-درمان بین فردی

۲-۲- پیشینه پژوهشی

۲-۲-۱- پژوهش­های داخلی

۲-۲-۲-پیشینه خارجی

۲-۳-جمع بندی از ادبیات و پیشینه پژوهشی

منابع فارسی

منابع انگلیسی


مسیر زندگی انسان با فشار روانی، محرومیت­های روزمره، رقابت، حوادث غیرمترقبه و فجایع مصنوعی و طبیعی در هم تنیده است. همان­گونه که قرن بیستم عصر اضطراب خوانده شده، این قرن با عنوان عصر مالیخولیا خاتمه می­یابد. داده­های بین­المللی بیانگر آن است که نوعی شیوع نوگرایانه افسردگی وجود دارد؛ شیوعی که پا به پای شیوه­های نوین توسعه در سراسر دنیا گسترش می­یابد. اطلاعات زیادی که از پژوهش­های گوناگون به دست آمده نشان می­دهد، اختلالات روانی، بویژه افسردگی می­تواند زندگی عادی ما را تحت تأثیر قرار داده و آن را دچار اشکال سازد (به نقل از ترکی،۱۳۹۰).

افسردگی یکی از مهمترین علل بیماری­زایی و ناتوانی در تمامی کشورهاست و در واقع بیماری گسترده و آسیب­زننده­ای است که هر زن و مردی را تحت تأثیر قرار می­دهد. این اختلال که برخی به عنوان سرماخوردگی روانی یاد کرده­اند، دست کم به صورت خفیف و مقطعی در تجربه همگان نمود می­یابد. افسردگی کارکردهای فردی و اجتماعی شخص را با مشکل مواجه ساخته و موجب می­شود به بیماری­هایی نظیر فشارخون، دیابت و بیماری­های ریوی مبتلا شود (سلیگمن، روزنهان و والکر[۱]، بی تا، ترجمه رضا رستمی و همکاران، ۱۳۹۳).

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلالات خلقی را به اختلال افسردگی، مانی و اختلالات دوقطبی تقسیم می­کند. در افسردگی اساسی (افسردگی یک قطبی) فرد فقط از نشانه­های افسردگی (برای مثال، غمگینی، نومیدی، بی تحرکی، مشکلات خواب و خوردن) بدون تجربه مانی رنج می­برد. در مانیا سرخوشی، گشاده رویی، تحریک پذیری، پرحرفی، عزت نفس کاذب و پرش افکار و در افسردگی دوقطبی (مانیک و دپرسیو) هم مانی و هم افسردگی مشاهده می­شود (سلیگمن، روزنهان و والکر[۲]، بی تا، ترجمه رضا رستمی و همکاران، ۱۳۹۳).

افسردگی از اختلالات خلقی بالینی است که مشخصه آن عبارت است از: احساس تسلط از بین رفته و فرد رنج و عذاب عظیمی را تحمل می­کند، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوارشدن تمرکز، از دست دادن اشتها و افکار مرگ یا خودکشی از علائم بیماری افسردگی می­باشد، همچنین تغییرات در سطح فعالیت، تواناییهای شناختی، تکلم و کارکردهای نباتی (مانند خواب، فعالیت جنسی و سایر نظم­های زیستی) باعث مختل شدن کارکردهای بین فردی، اجتماعی و شغلی بیمار می­شود و خلق افسرده و بی­علاقگی یا بی­لذتی علایم کلیدی افسردگی است. بیمار ممکن است بگوید احساس اندوه، نومیدی، غمگینی یا بی­ارزشی می­کند. از نظر بیمار خلق افسرده، واجد کیفیت مشخصی است که آن را از احساس طبیعی دلتنگی یا سوگ متمایز می­کند. تقریباً همه بیماران افسرده (۹۷ درصد) از کم شدن انرژی خود که موجب می­شود نتوانند وظایف خود را به راحتی انجام دهند، از نظر تحصیلی و شغلی اختلال ایجاد می­کند، حدود ۸۰ درصد از بیماران از اشکال در خواب، بویزه سحرخیزی و بیدارشدنهای مکرر در طول شب شکایت دارند. بسیاری از بیماران دچار کاهش اشتها و وزن می­شوند. اما برخی نیز افزایش اشتها، افزایش وزن و افزایش خواب پیدا می­کنند. بیمار اغلب علایم افسردگی را درد مشقت­ بار روحی توصیف می­کند و گاه از این شکایت می­کند که نمی­تواند گریه کند، علامتی که با بهبود بیمار رفع می­شود. حدود دو سوم از کل بیماران افسرده به فکر خودکشی می­افتند و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از آنها دست به خودکشی می­زنند (سادوک و سادوک، ۲۰۰۳، ترجمه پورافکاری، ۱۳۸۶).

۲-۱-۲-۲-علائم و نشانه­های افسردگی

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی افسردگی را جزء اختلالات خلقی به شمار می­آورد اما برای احتراز از ساده­سازی­های بیش از حد و گمراه کننده، این بیماری را در قالب اختلال افسردگی عمده نام می­برند. چهاردسته نشانه برای اختلالات افسردگی در نظر گرفته می­شود. علاوه بر نشانه­های جسمانی، نشانه­های فیزیکی، انگیزشی، شناختی یا فکری را نیز باید به آن اضافه کرد. لازم نیست یک نفر تمام این نشانه­ها را داشته باشد تا به درستی افسرده تشخیص داده شود، بلکه هرچه او نشانه­های بیشتری داشته باشد و هرچه یک مجموعه از نشانه­ها شدیدتر باشد، بیشتر می­توانیم مطمئن باشیم که او به افسردگی مبتلا است (سلیگمن[۳] و همکاران، بیتا، ترجمه رضا رستمی و همکاران،  ۱۳۹۳).

[۱]. Valker

[۲]. Rozenhan & Valker

[۳] . seligman

۱۹۰۰۰ تومان – خرید
royalit

محصولات مرتبط
s

نظریه های یادگیری؛ مبانی نظری ...


20000 تومان 0 ۱ خرداد ۱۳۹۷
s

مبانی نظری سبک شناسی کشف ...


25000 تومان 1 ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
s

نظریه های پیشرفت تحصیلی؛ مبانی ...


17000 تومان 0 ۴ خرداد ۱۳۹۷

دیدگاه ها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -