× دسته بندی ها

مقاله راه های کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت خام

راه های کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت خام

خروج از اقتصاد نفتی به پیش گیری یا معکوس کردن افزایش ارزش واقعی پول رایج وابسته است.این امر مستلزم پول رایج،همراه با مازادهای بودجه دولت به همراه خودداری شدید بانک مرکزی از ایجاد پول است،که هر دو باعث مهارتورم می شوند.دولت نیازمند مقاومت در برابر تقاضای در حال گسترش و پس انداز درآمدهای تازه به دست آورده به منظور فراهم آوردن زمان کافی برای برنامه ریزی معقولانه و شناسایی طرح­های با درآمد بالا است.

وفور منابع طبیعی در هر کشوری موهبت محسوب می شود نه بلا.اثرات مخرب درآمدهای حاصل از صدور نفت خام غیر قابل انکار است،اما آنچه موجب می شود منابع طبیعی به مثابه آفت یا بلا عمل کنند،نحوه استفاده از درآمدهای ارزی حاصل از فروش و صادرات آنهاست.کشورهایی که با بهره گیری خردمندانه از این موهبت توانسته اند از دستاوردهای مثبت آن بهره مندشوند دچار این اثرات مخرب نمی شوند.

الف:تاسیس صندوق ذخیره ارزی-به جای اینکه درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام را در بودجه­های سالانه ریخته و بودجه را آلوده نمود، آن را به این صندوق ریخته و به بیماری هلندی دچار نشد. صندوق یاد شده از چند جهت حائز اهمیت است؛

۱) درآمد حاصل از ثروت ملی یک کشور را از نظر زمانی و توزیع بین نسلی،به شکلی مناسب مدیریت می کند تا نسل­های بعد،احساس زیان نکنند.

۲) این صندوق در تثبیت نرخ ارز و جلوگیری از شوک­های ناشی از نوسان نرخ ارز و یا میزان ارز در یک کشور تاثیر بسیار کارآمدی دارد.

۳) با ایجاد موانع شدید قانونی، دست دولت از این ثروت کوتاه شده و دولت صرفا به کارایی اقتصادی بخش خصوصی و مالیاتی که از این بخش دریافت می دارد،بسنده کرده و علاوه بر اینکه به دولتی پاسخگو و کوچک و با نمرکز حداقل تبدیل میشود ، تمام تلاش خود را برای ایجاد زمینه­های موفقیت بخش خصوصی به کار برد.

این صندوق سبب کسب اعتبار جهانی برای کشور مورد نظر شده و مسبب ورود سرمایه گذاران خارجی به آن کشور میشود.در اینجا اشاره شایان ذکر است ، می توان سیاستی را اتخاذ نمود که منابع حاصل از این صندوق را صرفا در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کرده، اعتبار آفرینی و قدرت چانه زنی کشور در عرصه جهانی را افزایش دهد.

موضوع : اقتصادی
royalit

برچسب ها :
مطالب مرتبط

دیدگاه ها

    زینب
    دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
    پاسخ دادن

    عالی بود استفاده کردم ا مطلب خوب و مفیدتون